Co robi weterynarz?

Weterynarz jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu zwierząt. Udziela porad oraz konsultacji, a także zapobiega i zwalcza choroby. Lekarz ten przyjmuje porody, wypisuje recepty lekarskie i przeprowadza operacje chirurgiczne.

Weterynarz zajmuje się przede wszystkim leczeniem i oceną stanu zdrowia zwierząt. Lekarz ten posiada także uprawnienia pozwalające na kontrolę środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, np. dziczyzny. Praca weterynarza jest bardzo wymagająca, ponieważ osoba ta musi dysponować szeroką wiedzą dotyczącą wielu gatunków zwierząt. W większych miastach znaleźć można nie tylko weterynarzy leczących psy czy koty, ale również zwierzęta egzotyczne, takie jak świnki morskie czy żółwie.

Ile zarabia weterynarz?

Większość weterynarzy zajmuje się prowadzeniem prywatnej praktyki lekarskiej, dlatego ich zarobki są uzależnione od liczby pacjentów. Na wynagrodzenie weterynarza ma wpływ lokalizacja gabinetu i obecność konkurencji. Weterynarze zatrudnieni w państwowych instytucjach, np. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych zarabiają zwykle najmniej – około 2500zł brutto. Podobne zarobki mają weterynarze, którzy przyjmują w małych prywatnych gabinetach, w niewielkich miejscowościach.

Zdecydowanie największe zarobki osiągają weterynarze prowadzący prywatne kliniki weterynaryjne. Ich wynagrodzenie często przekracza nawet kilkanaście tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Jak zostać weterynarzem?

W Polsce funkcjonują tylko 4 wydziały weterynaryjne – na akademiach rolniczych w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Studia są sześcioletnie – pierwsze 2 lata to studia polikliniczne obejmujące nauki podstawowe, a w ciągu kolejnych lat dochodzi farmakologia, toksykologia, chirurgia z ortopedią, anatomia patologiczna i inne przedmioty specjalistyczne.

Weterynarię można studiować dziennie lub wieczorowo. Zajęcia praktyczne odbywają się nie tylko w przyuczelnianych laboratoriach, ale także w prywatnych lecznicach, stacjach Sanepidu, stajniach i innych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =