Co to jest borelioza?

Borelioza jest jedną z najbardziej znanych chorób, którą możemy nabawić się od kleszczy. Nie można jej zbagatelizować, gdyż jest chorobą przewlekłą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Rozpoznanie jej objawów nie jest jednak proste.

Borelioza

Borelioza jest stosunkowo nową chorobą. Rozpoznaje się ją dopiero od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Wywoływana jest przez bakterie zaliczane do krętków, występujących w różnych rodzajach – jako krętki, a także formy przetrwalnikowe. Krętki są bardzo ruchliwe, a formy przetrwalnikowe nieruchome, za to odporne na dużą część antybiotyków zabijających krętki. Bakterie mogą przenikać do ludzkich komórek, ukryć się tam i przeżyć.

Objawy i fazy choroby

Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa) mogą rozwinąć się w przeciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Typowym objawem jest rumień wędrujący skórny – zaczerwienienie o średnicy kilku- kilkunastu centymetrów, bolesne przy dotyku. Zazwyczaj rumień jest jaśniejszy w środku. Niestety objaw ten pojawia się tylko w ok. 30 procentach przypadków. W tej fazie mogą również wystąpić objawy podobne do występujących przy grypie. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki to w przeciągu kolejnych kilku tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne w postaci zapalenia stawów, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych.

Zdarza się, że u zarażonych wystąpi także pseudochłoniak boreliozowy, który jest niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza. Występuje głównie na płatku ucha, sutkach lub mosznie.

Po około roku od zakażenia, nieleczona borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów znacznie się wtedy rozszerza. Pojawiają się wtedy objawy takie jak:

  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle gardła, głowy, stawów
  • tiki mięśniowe
  • sztywność stawów
  • zawroty głowy
  • paraliż mięśni twarzy

Dużo groźniejsza jest utajona borelioza układu nerwowego, która potrafi obudzić się nawet kilkanaście lat po ukąszeniu i mogą być groźne dla zdrowia: bóle mięśni i kości, mrowienia, zapalenie opon mózgowych, drgawki, porażenie nerwów czaszkowych.

Wykrywanie i leczenie

Dużym problemem jest fakt, iż żaden z dostępnych testów nie ma 100% skuteczności. Przeciwciała pojawiają się w surowicy dopiero kilka tygodni po zakażeniu, a bakterie potrafią się przenosić, obniżając stężenie przeciwciał w krwi. Najpopularniejszymi testami są ELISA (30% skuteczności) oraz Western Blott(70% skuteczności), niestety można go zrobić minimum 3 tygodnie po ukąszeniu. Najdokładniejsze jest badanie PCR czyli poszukiwanie w organizmie DNA bakterii.

Borelioza leczona jest antybiotykami. Jest to jednak bardzo długi proces, mogący trwać od kilku tygodni do kilku lat, zależnie od tego w jakim stadium wykryto chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

74 + = 79