Co to jest zakrzepica?

Chcąc cieszyć się znakomitym zdrowiem, szczególną uwagę przywiązywać powinniśmy do regularnych i szczegółowych badań. Warto zadbać o to szczególnie w podeszłym wieku, kiedy  to narażeni jesteśmy na wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Jednym ze schorzeń, które dotyka najczęściej osoby po 60-tce jest choroba zakrzepowo – zatorowa, zwana popularnie zakrzepicą. Najczęściej schorzenie te nie daje w początkowym stadium żadnych objawów, przeistaczając się z czasem w chorobę niebezpieczną dla naszego życia!

Co to jest zakrzepica?

Zakrzepica to poważna choroba żylna, dotykająca najczęściej osoby po 60-tym roku życia. Statystyki wskazują również na to, że schorzenie te dotyczy częściej kobiet, niżeli mężczyzn. Zakrzepica obejmuje najczęściej łydki i uda, choć nierzadko zdarza się również, że rozwija się w zupełnie odrębnych partiach żylnych. Powstanie pojedynczego zakrzepu nie stanowi tak naprawdę niebezpieczeństwa dla naszego życia – gorzej w przypadku oderwania się zakrzepu od ściany żylnej. W przypadku takim dochodzi bowiem do zatoru tętnicy płucnej, który prowadzi do natychmiastowego zgonu chorego.

Przyczyny zakrzepicy

Jedną z głównych przyczyn zakrzepicy jest notoryczne zaleganie krwi w naszych żyłach. Zjawisko to prowadzi bezpośrednio do powstawania poważnego stanu zapalnego i uszkodzeń nabłonka, który wyściela tak ważne naczynia krwionośne. Uszkodzenie te powoduje narastanie liczby przywierających krwinek, które w dowolnym momencie prowadzić mogą do powstania niebezpiecznej zakrzepicy. Zakrzepy powstają najczęściej wskutek zwiększonej krzepliwości krwi, która może być wywołana poprzez zastoje naszej krwi w naczyniach żylnych, zmianami patologicznymi, dotyczącymi składników krwi, czy poważnymi uszkodzeniami ścian naszych naczyń krwionośnych.

Kto jest w grupie ryzyka?

Osobami, które są w szczególności narażone na powstanie niebezpiecznej zakrzepicy są Ci z nas, którzy od lat borykają się z problemem uciążliwych żylaków, zapalenia żył powierzchniowych czy schorzeń dotyczących nadmiernej krzepliwości krwi. Na powstanie zakrzepicy narażone są również osoby przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − = 77