Jak wygląda rak skóry?

Każdy z nas w trosce o własne zdrowie powinien poddawać się regularnym badaniom, które pozwolą wykluczyć poważne i niebezpieczne dla naszego zdrowia schorzenia. Lato jest porą roku, podczas której znacznie dokładniej przyglądamy się wszelakim zmianom, pojawiającym się na naszej skórze. Niepokojące objawy powinniśmy niezwłocznie skonsultować z dermatologiem, gdyż niektóre z wyglądających na pierwszy rzut oka łagodnie i niegroźne, mogą być przyczyną niebezpiecznego raka skóry!

Czym jest rak skóry?

Rak skóry to jeden z powszechniejszych rodzajów nowotworu złośliwego. Zazwyczaj objawy tej choroby są nagłe i pojawiają się w stosunkowo krótkim czasie. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów nowotworów – daje odległe przerzuty, których ówcześnie medycyna nie umie zatrzymać. Zazwyczaj nowotwór skóry poprzedzony jest zmianami przednowotworowymi – zazwyczaj przeistaczającymi się w czerniaki.

Przyczyna raka skóry

Główną przyczyną raka skóry jest zbyt intensywna ekspozycja naszej skóry na wyjątkowo silne promienie słoneczne. Choroba ta dotyka najczęściej osoby, które uwielbiają całodzienne wylegiwanie się na słońcu, notorycznie zapominając o odpowiednich filtrach, pozwalających chronić naszą skórę.

Jak wygląda rak skóry?

Mówiąc o wyglądzie raka skóry nie możemy określić jednej typowej dla niego formy. Najczęstsza formą nowotworu skóry powoduje rak podstawnokomórkowy, występujący najczęściej w okolicach naszej głowy i szyi. Przybiera on postać niewielkiego guzka, który jest otoczony charakterystycznym „zbitym” brzegiem. Występuje najczęściej na szyi, przypominając niegojący się i stale odpadający strupek.

Rak skóry, o którego cechach bez wątpienia warto wspomnieć jest czerniak. Jest to ciemnobrązowe, lub czarne znamię, mogące pojawiać się w wielu miejscach w obrębie naszej skóry. Przybiera najczęściej asymetryczny kształt i cechą, która pozwala go rozpoznać są nierówne, postrzępione brzegi.

Nowotwór skóry Pageta to zmiany, które charakteryzują się pojawieniem się zmianami rumieniowymi, pojawiającymi się w obrębie naszej skóry. Najczęściej plamki te są wyjątkowo bolesne i swędzą. Zdarzyć może się również, że wydobywa się z nich kleista wydzielina.

Wszystkie zmiany skórne, które mogą sugerować raka skóry należy niezwłocznie skonsultować z naszym dermatologiem. Odpowiednio wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne!

Bibliografia:

Don Colbert, Choroby skóry. Biblia lecz, Wydawnictwo M, 2009r.

K. Wrotek, Choroby skóry. Lekarz rodzinny, Wydawnictwo Septem, 2010r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 87