Domowe sposoby w walce z alergią

Alergia jest chorobą przewlekłą. Jej leczenie polega zwykle na przyjmowaniu doustnych oraz wziewnych leków. Warto dodatkowo zastosować się do kilku domowych sposobów, aby dodatkowo zminimalizować jej objawy.

Usuwanie alergenów

Alergeny są w całym domu. Najczęściej występują w postaci kurzu, grzybów oraz pyłków. W celu zmniejszenia ich szkodliwości warto trzymać się kilku zasad. Jedną z najważniejszych rzeczy, jest utrzymywanie porządku i regularne ścieranie kurzy. Czynności tych nie powinna wykonywać osoba, która choruje na alergię. Kurze należy ścierać mokrą ścierką, najlepiej co drugi dzień. W domu alergika nie powinno być zasłon ani firan, ponieważ zatrzymują one mnóstwo kurzu. Ich regularne pranie i prasowanie mogłoby być kłopotliwe. Jeśli już decydujemy się na tego typu elementy, musimy pamiętać, aby temperatura, w której je pierzemy, wynosiła 60⁰C. W tej temperaturze trzeba prać również pościel co najmniej raz na tydzień. Miejscem, w którym gromadzi się mnóstwo alergenów, w postaci roztoczy, jest również materac. Zimą, gdy temperatura jest niższa niż 0⁰C, można go wystawić na dwór. Latem rozwiązaniem jest jedynie wietrzenie. Aby usprawnić proces czyszczenia materaca, warto zaopatrzyć się w specjalny antyalergiczny ochraniacz. O wiele łatwiej będzie go raz na jakiś czas zdjąć i uprać niż wynosić i czyścić cały materac. Na rynku dostępne są również preparaty w sprayu zwalczające alergeny. Przeznaczone są one do zwalczania alergenów występujących w powietrzu oraz w dywanach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z posiadania w domu tych elementów dekoracyjnych. Jeśli jednak zależy nam na przytulnym wnętrzu, postawmy na dywan z niskim włosiem. Do jego odkurzania potrzebny nam będzie odkurzacz z filtrem Hepa. Mając w domu alergika, nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczeń. Nie róbmy tego w okolicach południa, ponieważ wtedy najwyższe jest stężenie pyłków w powietrzu. Najodpowiedniejszą porą na otwieranie okien będzie poranek oraz wieczór. Warto o robić dwa razy dziennie, zwłaszcza podczas mrozu. Zimne powietrze pomoże zabić roztocza.

Zioła

Niektóre zioła pomagają w zwalczaniu objawów alergii. Aby osiągnąć efekty terapii, należy je pić regularnie przez co najmniej 2 tygodnie. Wśród ziół wykazujących antyalergiczne właściwości znajduje się rumianek, pokrzywa oraz nawłoć. Rumianek jest najpopularniejszym ziołem na różnego rodzaju schorzenia skórne. Zdarza się jednak, że po zetknięciu ze skórą powoduje uczulenie. Nie oznacza to jednak, że w postaci naparu również będzie wykazywał takie działanie. Zazwyczaj jest wtedy lepiej tolerowany. Rumianek wykazuje właściwości obniżające poziom histaminy w organizmie.

Drugim ziołem pomocnym w walce z alergią jest pokrzywa. Ta roślina również może powodować alergię. Objawia się ona bąblami skórnymi w miejscu jej styczności ze skórą. Właściwości te znikają po jej ususzeniu lub zaparzeniu. Pokrzywa jest stosowana przy leczeniu kataru siennego oraz innych objawów alergii na pyłki.

Kolejną rośliną wykazującą właściwości antyalergiczna jest niedoceniana przez polaków nawłoć. Posiada ona mnóstwo antyoksydantów. Jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń, w tym wszelkiego rodzaju alergii.

Dieta

Odpowiednia dieta jest bardzo istotna w walce z objawami alergii. Po pierwsze do swojego menu należy wprowadzić produkty bogate w witaminę C. Witamina ta blokuje wytwarzanie histaminy. To z kolei wpływa na zmniejszenie objawów alergii. Co jeszcze warto wprowadzić do swojej diety? Przede wszystkim awokado, oliwę z oliwek, imbir, ryby, czosnek oraz kurkumę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + = 22