Jak zostać okulistą?

Okulistą można zostać po ukończeniu studiów medycznych i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Lekarz musi ukończyć także specjalizację okulistyczną, która trwa minimum 5 lat. Program specjalizacji obejmuje kursy i staże.

Lekarz okulista musi skończyć studia medyczne i posiadać prawo wykonywania zawodu, a także złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Specjalizacja trwa minimum 5 lat i maksimum 7,5 roku. Na każdym roku specjalizacji odbywają się kursy zakończone obowiązkowymi kolokwiami lub testami. Od II roku specjalizacji lekarze odbywają ostre dyżury oraz staże specjalizacyjne i kierunkowe na oddziałach i poradniach okulistycznych. Specjalizacja kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Kto to jest okulista?

Okulista to lekarz, który zajmuje się badaniem oraz leczeniem narządu wzroku, a także korygowaniem wad wzroku. Do jego zadań należy także działalność profilaktyczna i prowadzenie rehabilitacji wzroku. Lekarz okulista diagnozuje choroby oka oraz nerwu wzrokowego, a także ustala przebieg leczenia i nadzoruje je.

W swojej pracy lekarz okulista korzysta z tablic testowych i specjalistycznych urządzeń oftalmicznych. Po stwierdzeniu wady wzroku lekarz dobiera soczewki kontaktowe, okulary lub inne tzw. pomoce wzrokowe, których zadaniem jest korekcja wad oraz powstrzymanie ich postępu.

Lekarz okulista może także przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, np. przeszczep rogówki czy usunięcie jaskry. Po usunięciu gałki ocznej nadzoruje proces wykonywania i doboru protezy. Lekarz ten może wydawać orzeczenia o uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy na potrzeby różnego rodzaju instytucji. Do jego obowiązków należy również sporządzanie specjalistycznych opinii.

Ile zarabia okulista?

W czasie trwania stażu dyplomowego lekarz okulista zarabia ok. 1850zł brutto. Wynagrodzenie jest wyższe po uzyskaniu tytułu lekarza specjalisty, jednak jest ono uzależnione od miejsca zatrudnienia. Największe zarobki mają okuliści prowadzący własne gabinety – koszt wizyty to minimum 100zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =