Nie każda wysypka to alergia

Wysypka, swędzące krostki, uciążliwy świąd czy bóle brzucha bardzo często wiązane są z alergią pokarmową. Tymczasem nie zawsze jest to diagnoza trafna. Bardzo często objawy, uznawane za alergiczne, świadczą o nietolerancji poszczególnych pokarmów.

Alergia a nietolerancja to dwie różne choroby, które dają podobne dolegliwości. Ważne jest, by jak najwcześniej postawić diagnozę, gdyż od tego zależne jest dalsze leczenie. Konieczna jest wizyta u specjalisty, alergologa lub dermatologa, który wykona odpowiednie badania i testy. Ranking lekarzy, którzy cieszą się zaufaniem pacjentów można znaleźć w Internecie. Bez względu na to, w jakim rejonie kraju mieszkasz, z pewnością trafisz na dobrego specjalistę.

Dużo trudniej zdiagnozować

Diagnoza nietolerancji pokarmowej jest nieco trudniejsza niż alergii. W przypadku tej drugiej objawy alergiczne pojawiają się niemal od razu po zjedzeniu uczulającego produktu. Jeśli chodzi o nietolerancję, jest pewna granica, po przekroczeniu której pojawią się dolegliwości. Zwykle występują one z kilkudniowym lub kilkutygodniowym opóźnieniem. Wysypki czy bólu brzucha nawet nie kojarzymy z tym, że przed tygodniem zjedliśmy coś dla nas szkodliwego. Bardzo często objawy są zbliżone do tych, które występują w chorobach układu pokarmowego. Bywa i tak, że chorzy miesiącami są diagnozowani w zupełnie błędnym kierunku. To dlatego tak ważne jest, by od razu trafić do dobrego lekarza specjalisty, który postawi pewną, właściwą diagnozę.

Jedna myśl do “Nie każda wysypka to alergia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 16 = 21